Historia

Witamy w Jakubowym Hotelu!

Zapraszamy do zapoznania się z niezwykłą historią miejsca, w którym się Państwo znajdują. Nieprzypadkowa jest już sama nazwa „Jakubowy Hotel”. Aby zrozumieć jej genezę wystarczy, wychodząc z recepcji udać się wprost na Plac Kaszubski. Tam napotkamy na, utrzymaną w stylu życzliwej, pogodnej karykatury rzeźbę, autorstwa Adama Dawczaka-Dębickiego przedstawiającą parę Kaszubów. To właśnie Jakub i Elżbieta. Przyglądając się uważnie sympatycznej parze staruszków spoczywających na ławeczce, zauważycie, że z kieszeni męskiej marynarki wystaje liścik o treści: „Jakubie, jeśli na ostatnim piętrze zbudujesz dla mnie pokoik, będę widziała kiedy wracasz z morza. Elżbieta”.

Wyszlifowany do koloru złotego stworzony z brązu palec mężczyzny (bardziej przesądni Gdynianie uważają, iż chwycenie za palec Jakuba przyniesie szczęście) wskazuje pobliski narożny budynek z charakterystyczną wystającą ponad dach nadbudową, zwaną belwederkiem.

To właśnie nasz hotel!

Historia hotelu

Jakub Scheibe, spełnił prośbę swojej małżonki Elżbiety i zakończył budowę kamienicy w 1928 roku. Oczywiście nie zapomniał o nadbudowie, w której obecnie znajduje się urokliwy apartament Jakubowy. Kamienica od momentu swojego powstania nazwana była przez mieszkańców „gdyńskim drapaczem chmur”. Jakub w latach 20-tych, jako jedyny z rodzeństwa Scheibe, wrócił z Ameryki. Nie spoczął jednak na laurach i nadal wypływał w morze, by dostarczać ryby do rodzinnej wędzarni. Elżbieta, za każdym razem wypatrywała go ze swego „bocianiego gniazda”. Szczęśliwe małżeństwo doczekało się dwóch córek i pięciu synów.

Stylowe pokoje

W Jakubowym Hotelu znajdują się 24 przestronne i komfortowe pokoje, wykończone w subtelnie wyrafinowanym stylu, z troską o najdrobniejsze szczegóły. Każdy z nich łączy w sobie wysoki komfort z niepowtarzalną atmosferą miejsca. Jasne i w pełni wyciszone wnętrza, pozwolą na chwilę relaksu i odpoczynku od codzienności, hałasu i zgiełku miasta.

Kawałek historii

Mamy nadzieję, iż historia tego miejsca zachęci Państwa do dalszego poznawania nie tylko historii rodu Scheibe ale również historii innych mieszkańców i samej Gdyni, która swoim modernistycznym klimatem potrafi zauroczyć. Zapraszamy do obejrzenie Gdyni z tamtych lat na zdjęciach, które umieściliśmy we wnętrzach hotelu, na recepcji oraz w pokojach.

Życzymy przyjemnego pobytu.

Uśmiechnij się, jesteś w Gdyni!